Dlaczego Jest Takie Ważne?

Mówiąc po krótce – działania SEO (Search Engine Optimization) polegają na optymalizowaniu strony tak, aby była bardziej “lubiana” przez silnik wyszukiwarki.

Dlaczego miałbyś chcieć aby silnik wyszukiwarki bardziej lubił Twoja stronę?

Ponieważ wtedy, gdy ludzie googlują lub poszukują usług lub produktów które oferujesz, wyszukiwarki będą bardziej chętne, aby zasugerować Twoją stronę, jako najbardziej odpowiednią dla zadanego zapytania.

Aby zrozumieć SEO lepiej, zacznijmy od początku.

Kiedyś zaprojektowaliśmy firmową stronę internetową dla przyjaciela, który jest profesjonalnym organizatorem eventów. Po zakończeniu projektu, wywiązała się dyskusja, która brzmiała mniej więcej tak:

Przyjaciel: Chcę klientów! Właśnie uruchomiliśmy moją stronę internetową. Dlaczego nikt nie dzwoni?

My: Ponieważ posiadanie strony internetowej nie gwarantuje, że potencjalni klienci ją znajdą.

Przyjaciel: Ale dlaczego? Wydaje mi się, jeśli ktoś wpisze w wyszukiwarkę “profesjonalna organizacja eventów w [dane miasto] moja strona powinna się ukazać. Ale tak nie jest. Dlaczego nie?

To dobre pytanie (i często frustrujące).

Prawdą jest, że trafienie na pierwszą stronię z SERP (Search Engine Results Page, strona wynikowa silnika wyszukiwarki, strona ukazująca się po wpisaniu danej frazy w wyszukiwarkę) to nie lada wyzwanie.

W internetowym morzu stron internetowych, znalezienie się wśród Top dziesięciu wyszukiwań dla określonego terminu jest niezwykle trudne. Rzecz oczywista, jest bardzo dużo konkurencji!

Jak w skrócie działają wyszukiwarki?

Wyszukiwarki używają robotów elektronicznych ( boty, pająki, itp.), które podróżują po sieci i indeksują kolejno strony internetowe. Prościej mówiąc :

Odwiedzają strony internetowe, “indeksują” (kategoryzują i organizują) informacje zawarte na stronach internetowych.

Zapisują i przechowują te informacje, dzięki temu gdy ktoś szuka danej rzeczy lub usługi, łatwiej i szybciej można ją wyszukać pośród zaindeksowanych przez pająki wyników. Trudno sobie wyobrazić co by było gdyby wszystkie miliardy stron w internecie nie były zorganizowane w żaden sposób!

Jest to pomocne, ponieważ wtedy kiedy potencjalny klient szuka czegoś online, dzieje się to:

  • Wchodzi na swoją ulubioną wyszukiwarkę
  • Wpisuje dany termin lub frazę i wciska Enter
  • Google szybko przegląda strony internetowe które zostały zindeksowane(zapisane) przez boty i pokazuje listę najtrafniejszych wyników wyszukiwania.

Google określa, które wyniki wyszukiwania pokazać na podstawie wielu, wielu czynników. Dokładne wzory (“algorytmy”) dla tych wyników są wysoce skomplikowane, ściśle strzeżone i nieustannie się zmieniają.

Co to oznacza dla właścicieli witryn?

Silniki wyszukiwarek takie jak Google są ważne, ponieważ kiedy strona w wyszukiwarce internetowej pojawia się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania dla danek frazy, ułatwia to potencjalnemu klientowi dotarcie do Ciebie. Można to porównać do znalezienia złotej igły w stogu siana.

Nie wiele osób wchodzi na drugą stronę wyników wyszukiwania. Jeśli witryna pojawi się na pierwszej stronie dla danego wyszukiwania, jest to ogromny powód do radości. Oznacza to większy ruch dla Twojej witryny i więcej potencjalnych klientów.

Tak więc, blogerzy i właściciele witryn internetowych na całym świecie nieustannie starają się uczynić ich stronę bardziej przyjazną dla silników wyszukiwarek, tak aby zostały ukazane na stronie głównej wyszukiwań.

Oczywiście, tak się nie stanie w ogóle, jeśli silniki wyszukiwarki nie “wiedzą” że Twoja witryna istnieje w pierwszej kolejności. Jak krótko wspominaliśmy powyżej, gdy Twoja witryna została zindeksowana, oznacza to:

1) boty (pająki) znalazły Twoja stronę,

2) zindeksowały ją,

3) zorientowały się, jaka jest tematyka strony,

4) zorganizowały i zachowały informacje o Twojej stronie w gigantycznej kolekcji zindeksowanych stron internetowych,

5) określiły, w jaki sposób Twoja strona plasuje się wśród stron o podobnej tematyce w Internecie (w oparciu o różne, tajne formuły i algorytmy).

Więc ponownie, co to jest SEO?

SEO jest to robienie wszystkiego, aby usunąć wszelkie bariery, które boty mogą napotkać podczas powyższych 5 kroków.

Chodzi o uczynienie Twojej witryny łatwej do odczytania i bardzo atrakcyjnej dla robotów wyszukiwarek. Jeśli pająki mogą poruszać się łatwo za pośrednictwem Twojej witryny i uzyskać ławo informację, o co w niej chodzi bez zawieszania się na niedziałających linkach lub stawania w martwych punktach, będą pamiętać ją jako dobre źródło.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *